Hiszpania

Dlaczego Hiszpanie prowadzą samochód po alkoholu?

20 października, 2023

Istnieją pewne cechy, których można pozazdrościć Hiszpanom. Mentalność i styl życia, chociaż nie odpowiadające każdemu, dla wielu są godne podziwu. Natomiast jednym z powodów, dla których nie powinniśmy brać z nich przykładu, jest bez wątpienia prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wiem, zaraz niektórzy z was powiedzą, że przecież w Polsce też piją i wsiadają za kółko. Nie zaprzeczam temu. Ten wpis jest jednak o Hiszpanach jeżdżących po alkoholu, a nie o Polakach. Pomimo tego faktu, zaskakujące jest, że Hiszpania odnotowuje stosunkowo małą liczbę wypadków drogowych w porównaniu z innymi krajami. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie spróbuję odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Kultura picia alkoholu w Hiszpanii

Aby zrozumieć fenomen prowadzenia na podwójnym gazie i jednocześnie niski wskaźnik wypadków w Hiszpanii, trzeba poznać specyficzną kulturę picia alkoholu w tym kraju. Można powiedzieć, że jego spożywanie jest nieodłączną częścią życia społecznego. Powszechne jest tutaj picie w umiarkowanych ilościach podczas posiłków, a obyczaj ten praktykuje się od wielu lat. Hiszpanie cenią sobie chwile spędzone w towarzystwie, a nie tylko sam akt picia. Alkohol stanowi jedynie pewien dodatek. Rytuał picia jest często utożsamiany z relaksacją i delektowaniem się nim, aniżeli z chęcią odurzenia się. Nikogo zatem nie dziwi, gdy ktoś po lampce wina lub szklance piwa wsiada za kierownicę. Nawet usłyszałam kiedyś od znajomego Hiszpana: Después de dos cervezas se puede conducir („Po dwóch piwach można prowadzić”). Znalazłam na to pewne wytłumaczenie, ale o tym za chwilę.

Picie alkoholu w hiszpańskim społeczeństwie jest zintegrowane z życiem codziennym i odbywa się często w duchu odpowiedzialności. Swoją drogą mocno zastanawiam się, czy wsiadanie za kółko po jakiejkolwiek ilości alkoholu można nazwać odpowiedzialnością. Generalnie można przyznać więc, że Hiszpanie naprawdę umieją pić i przede wszystkim wiedzą, kiedy przestać. Ale nie zawsze tak jest. Istnieją wyjątki, gdy nawet mieszkańcom Hiszpanii zdarza się wypić za dużo, czego niejednokrotnie byłam świadkiem. Osobiście bałabym się prowadzić nawet po jednym piwie czy kieliszku wina, a co mówić na przykład po kilku. Kiedy zobaczyłam to po raz pierwszy na własne oczy, byłam w lekkim szoku. Odniosłam wtedy wrażenie, że wśród Hiszpanów zasada Piłeś? Nie jedź! chyba nie istnieje.

Przepisy dotyczące alkoholu w ruchu drogowym

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, które jest dozwolone podczas prowadzenia pojazdów w Hiszpanii, wynosi 0,5 promila (0,25mg/l w wydychanym powietrzu) dla ogólnych kierowców. Dla kierowców zawodowych (m.in. służby ratunkowe, kierowcy autobusów, przewóz towarów niebezpiecznych lub transport specjalny) oraz tych, którzy przewożą osoby niepełnoletnie, limit stanowi 0,3 promila we krwi (0,15mg/l w wydychanym powietrzu). Jak widać, to więcej, niż na przykład w Polsce.

Oznacza to, że we wcześniej wspomnianym przeze mnie komentarzu pewnego Hiszpana, jest trochę racji. Oczywiście zależy od każdej osoby oraz innych czynników, ale żeby osiągnąć 0,5 promila we krwi, trzeba wypić mniej więcej dwa piwa. Dlatego więc después de dos cervezas se puede! Do mnie to jednak wcale nie przemawia, ponieważ osobiście trzymam się zasady, że jak mam jechać, to nie piję w ogóle.

Warto zaznaczyć, że powyższe przepisy są bezwzględnie egzekwowane w Hiszpanii, a przekroczenie tych granic podlega surowym karom.

Świadomość ryzyka kontra umiarkowane picie

Mimo że czasem może wydawać się inaczej, Hiszpanie są na ogół świadomi ryzyka i potencjalnych konsekwencji związanych z jazdą po alkoholu. Z drugiej jednak strony nie odmawiają sobie wypicia wina czy piwa do obiadu, wiedząc, że za chwilę będą prowadzić. Wynika to na pewno z dozwolonych limitów. Udaje im się mieścić w wyznaczonych normach, ponieważ zazwyczaj zachowują umiar. Z moich obserwacji wynika, że choć Hiszpanie od czasu do czasu potrafią trochę przesadzić z alkoholem, to nadmierne picie jest raczej rzadkością w tym kraju. Ale jak już do tego dochodzi i zdarzy im się wypić więcej, niestety nie mają zahamowań przed jazdą na rauszu. Tylko trzeba pamiętać, że jest to bardzo ryzykowny krok, bo jeśli będziemy mieć pecha i zatrzyma nas w takim stanie policja lub nie daj Boże, spowodujemy wypadek, to na własne życzenie zgotujemy sobie poważne problemy.

Podsumowanie

Mimo pewnej tolerancji i akceptacji wobec picia alkoholu w Hiszpanii liczba wypadków drogowych nie jest wysoka na tle innych krajów. Moim zdaniem głównymi czynnikami wpływającymi na to zjawisko jest głęboko zakorzeniona kultura picia oraz surowe kary za naruszenia zasad. Niezwykle ważne jest, by każdy, niezależnie od kraju, z którego pochodzi czy przepisów prawa, zachowywał ostrożność i odpowiedzialność. Chodzi tutaj nie tylko o nas samych, ale również o innych uczestników ruchu drogowego. Spożycie jakiejkolwiek ilości alkoholu i prowadzenie pojazdów to nie jest dobre połączenie. Zawsze stwarza ryzyko, które nie powinno być bagatelizowane. Istotne jest również, aby kontynuować działania na rzecz zwiększania świadomości zagrożenia związanego z jazdą po alkoholu i promowania bezpiecznych nawyków na drogach, zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie. Zdaje się, że w tym słonecznym kraju po dwóch piwach można legalnie prowadzić. Należałoby jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto.

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?
Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 comments
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekam na Twój komentarz :)x