Hiszpania

Praca w Hiszpanii: poszukiwane zawody, zarobki

21 maja, 2023

Hiszpania od lat zmaga się z wysokim bezrobociem. Aktualnie jego ogólny poziom wynosi około 13%. Jednocześnie hiszpański rynek pracy boryka się z innym problemem – brakiem pracowników w niektórych sektorach. Zjawisko to dotyczy głównie kilku kluczowych branż. Pomimo bezrobocia, w Hiszpanii jak najbardziej można znaleźć pracę. Wystarczy mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

W jakich branżach brakuje pracowników?

TURYSTYKA

W turystyce poszukuje się przede wszystkim pracowników sezonowych, w okresie, kiedy przybywa najwięcej turystów. Hiszpania jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych, dlatego istnieje potrzeba zatrudnienia osób do pracy w sektorze hotelarskim, gastronomicznym, czy rozwijającej się branży eventowej. Mimo zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w tych dziedzinach, wielu z nich opuszcza ten rynek pracy z powodu niskich zarobków i niestabilnego zatrudnienia.

SEKTOR BUDOWLANY

Niedobór kadrowy jest również odczuwalny w sektorze budowlanym, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie budownictwo rozwija się w szybkim tempie. Z uwagi na to, brakuje zarówno wielu osób do pracy fizycznej (murarzy, tynkarzy, elektryków), jak i inżynierów budowlanych. Jednak niska płaca oraz niekorzystne warunki zatrudnienia powodują, że trudno jest utrzymać pracowników w tej dziedzinie.

BRANŻA ROLNICZA

Podobny problem widoczny jest w branży rolniczej. Hiszpania to jeden z największych producentów owoców i warzyw w Europie. Niestety, deficyt pracowników sezonowych powoduje, że znaczna część zbiorów przepada. Praca w rolnictwie jest ciężka, bardzo mało opłacalna, często łącząca się z niewłaściwymi warunkami socjalnymi. W wyniku tego trudno jest znaleźć ludzi, którzy są skłonni podjąć zatrudnienie w tym sektorze.

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

Z niewystarczającą ilością rąk do pracy zmaga się również przemysł spożywczy. W związku z rosnącą popularnością kuchni hiszpańskiej na świecie coraz więcej firm eksportuje swoje produkty i potrzebuje dodatkowych pracowników. Brakuje głównie osób z wykształceniem technicznym, a także kierowców dostawy.

Jedną z przyczyn wyżej opisanych sytuacji są niskie wypłaty. Oprócz tego wiele osób unika pracy w niektórych branżach ze względu na niestabilne umowy zatrudnienia oraz brak odpowiedniej ochrony dla pracowników.

Najbardziej poszukiwane zawody w Hiszpanii

ZAWODY W BRANŻY IT

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się zawody związane z IT, czyli technologią informacyjną. Są to programiści, inżynierowie i analitycy danych. W dzisiejszych czasach, gdy wiele firm korzysta z digitalizacji i chce wdrażać nowoczesne rozwiązania, ich wiedza i umiejętności są nieodzowne. Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do spraw programowania, czy cyberbezpieczeństwa. Profesje te nie tylko są jednymi z najbardziej poszukiwanych, ale też oferują wysokie wynagrodzenie.

PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA

Kolejnymi popularnymi zawodami w Hiszpanii są pracownicy opieki zdrowotnej. Brak lekarzy i pielęgniarek staje się poważnym problemem, ponieważ niektóre szpitale i kliniki nie radzą sobie z nadmiarem pacjentów. W takiej sytuacji zwiększa się liczba osób chętnych do pracy w służbie zdrowia.

INŻYNIEROWIE BUDOWLANI I ARCHITEKCI

Do specjalności, z którymi nietrudno o pracę w Hiszpanii należy zaliczyć inżynierów budowlanych i architektów. Rosnące inwestycje w infrastrukturę krajową skutkują pojawieniem się nowych miejsc pracy. Wiele firm poszukuje pracowników tej branży w celu projektowania oraz konstrukcji nowych budynków.

NAUCZYCIELE

W Hiszpanii istnieje możliwość zatrudnienia w wielu szkołach. Na liście zajęć cieszących się popularnością w tym kraju pojawiają się również nauczyciele języków obcych, takich jak na przykład angielski.

ZAWODY W SEKTORZE TURYSTYCZNYM

Jeśli chodzi o turystykę, Hiszpania to idealne miejsce dla osób, które chcą pracować w tej branży. Kraj ten odwiedzany jest rocznie przez miliony turystów, co przekłada się na dużą ilość ofert pracy w hotelach i restauracjach. Praca w tej dziedzinie oferuje wiele możliwości, zarówno zatrudnienia sezonowego, jak i długoterminowego. W sektorze turystycznym widoczne jest zapotrzebowanie między innymi na kelnerów, kucharzy, przewodników turystycznych i recepcjonistów.

Zarobki w Hiszpanii

Zarobki w Hiszpanii uzależnione są od kilku czynników. Wysokość pensji zależy głównie od wykształcenia, doświadczenia, umiejętności, branży, w której się pracuje, stanowiska oraz regionu. Ponadto większe miasta oferują zazwyczaj lepsze wynagrodzenie niż mniejsze miejscowości.

Profesjami, w których zarabia się najwięcej w Hiszpanii, są lekarze specjaliści. Zaraz po nich można wymienić inżynierów i ekspertów finansowych.

Opłacalnymi zawodami są również prawnicy, menedżerowie, nauczyciele akademiccy, architekci oraz specjaliści IT.

Następne miejsce pod względem poziomu dochodów zajmują pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej, nauczyciele szkół podstawowych oraz sektor turystyczny.

Wśród najmniej płatnych są praca fizyczna, usługi gastronomiczne i handel.

Należy zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia w Hiszpanii odbiega od przeciętnego w krajach Unii Europejskiej. W porównaniu z innymi państwami Europy takimi jak na przykład Niemcy, czy Wielka Brytania, Hiszpanie zarabiają o 20-30% mniej. Jednak życie w Hiszpanii w wielu regionach jest tańsze niż w innych krajach Europy.

Czy trzeba znać język hiszpański?

Hiszpański jest oficjalnym językiem Hiszpanii. Używa się go w codziennych sytuacjach, zarówno w pracy, jak i na pozostałych płaszczyznach. Oczywiście istnieją branże, w których potrzebna jest znajomość języka obcego, przede wszystkim angielskiego, ale uważam, że on sam nie wystarczy.

Mimo że w niektórych sektorach pracy język hiszpański nie jest konieczny, to posiadając tę umiejętność, można zdobyć lepsze stanowisko i zapewnić sobie korzystniejsze warunki zatrudnienia. Poza tym ludzie, którzy mówią po hiszpańsku, są bardziej szanowani przez lokalną społeczność i szybciej integrują się z mieszkańcami. Myślę, że do życia i pracy w Hiszpanii znajomość hiszpańskiego jest absolutnie niezbędna.

Podsumowanie

Jak widać, Hiszpania oferuje wiele ciekawych propozycji pracy. Najlepiej płatne zawody w tym kraju wymagają wysokich kompetencji i doświadczenia. Branże takie jak IT, ochrona zdrowia, turystyka, inżynieria budowlana, czy architektura przyciągają coraz więcej osób. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem zawodu w tych dziedzinach i zdobywać wiedzę oraz umiejętności już teraz. Pozwoli to nabyć odpowiednie kwalifikacje, dzięki czemu będzie można bez problemu rozpocząć karierę zawodową w tym pięknym kraju, jakim jest Hiszpania.

Uważasz ten wpis za wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?
Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Rita
Rita
1 rok temu

Dziękuję za cenne informacje u źródła. Serdeczne pozdrowienia

1
0
Czekam na Twój komentarz :)x