Hiszpania

Hiszpański przepis na długowieczność

12 stycznia, 2022

Szukając informacji, co tak naprawdę sprawia, że Hiszpanie są narodem żyjącym najdłużej w Europie, natknęłam się na artykuł nawiązujący do tekstu „The Times” z 2018 roku. Jego tytuł brzmi: Piją, palą, więc dlaczego Hiszpanie żyją tak długo?

Autorzy artykułu próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie i porównali Hiszpanię z Wielką Brytanią pod względem długości życia. Według nich, sekret długowieczności Hiszpanów tkwi w połączeniu następujących czynników:

Spacery, ruch na świeżym powietrzu

Potwierdzam. Z moich obserwacji wynika, że oprócz uprawiania sportu, ludzie spacerują. W Hiszpanii spędza się dużo czasu poza domem. Widzę wiele osób w podeszłym wieku, które nie tylko cieszą się chwilą, łapiąc promienie słońca, siedząc na ławkach, ale również korzystają z częstych spacerów.

Dieta śródziemnomorska

W kuchni hiszpańskiej królują ryby, owoce, warzywa, oliwa z oliwek oraz… czerwone wino, którego picie przez Hiszpanów, zdaniem autorów artykułu, może być receptą na długie życie. Pamiętajmy, aby jednak nie przesadzać nawet z tym czerwonym trunkiem. Jak wiadomo, dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ma jedna lampka wina, a nie cała butelka. 😉

Sjesta

Kto by pomyślał, że ta hiszpańska forma relaksu może przyczyniać się do długowieczności? Nie chodzi tutaj o samo spanie w ciągu dnia, ale również o celebrację wspólnego obiadu z rodziną, chwilowy odpoczynek od pracy. Krótka drzemka natomiast poprawia m.in. pamięć i nastrój. Musimy pamiętać, tylko żeby nie była ona za długa. Według hiszpańskich lekarzy, jak podaje dziennik „El País”, wystarczy 26 minut z zamkniętymi oczami na kanapie. Aby ten nawyk odniósł dobry skutek, nie należy przedłużać tego czasu.

Pozytywny aspekt języka hiszpańskiego

Ten punkt wymieniony przez autorów analizy mile mnie zaskoczył, bo muszę przyznać, że na pewno coś w tym jest. Podobno język hiszpański jest bardziej wesoły i posiada więcej radosnych słów, których używanie korzystnie wpływa na samopoczucie.

Częsty i lepszy seks

Jak czytamy w dzienniku „El País”, według onePoll.com, Hiszpanie są najlepszymi kochankami. Czy to prawda? Nie będę się wypowiadać na ten temat. 😜 A tak na poważnie, myślę, że stereotyp gorącego, namiętnego Hiszpana nie zawsze idzie w parze z rzeczywistością.

Tapas

Czyli małe, bardzo popularne hiszpańskie przekąski to, jak twierdzą autorzy artykułu, kolejny sposób, aby dożyć późnych lat. Ale niech nie zmyli was, że w Hiszpanii spożywa się niewielkie porcje. Tapas to zazwyczaj przedsmak prawdziwej hiszpańskiej uczty. Hiszpanie nie odmawiają sobie sytych kolacji. Niezdrowo jest dużo jeść, zwłaszcza na noc, więc jak oni to robią, że żyją tak długo? Nawiasem mówiąc, uwielbiam tapas. 🙂

Pozwolę sobie dodać od siebie to, co nie zostało wymienione przez autorów artykułu. Myślę, że wpływ na długowieczność Hiszpanów ma przede wszystkim ich pozytywne podejście do życia, mniej stresu, więcej uśmiechu. A nie od dziś wiadomo, że optymiści żyją dłużej…

Artykuł, z którego korzystałam przeczytasz tutaj.

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?

Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
6 comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Migranci
2 lat temu

A może po prostu… lenistwo?
Żartowałem…

365dniwobiektywielg
2 lat temu

Pewnie słońce i klimat robi robotę

365dniwobiektywielg
Odpowiedź do  Joanna
2 lat temu

A no właśnie

Kamila
1 rok temu

Fajny artykuł, a jeszcze lepsze zdjęcia. Bardzo pozytywnie pokazujące starszy wiek i radosne podejście do życia.

6
0
Czekam na Twój komentarz :)x