Język hiszpański

Hiszpańskie wyrażenia potoczne z czasownikiem ESTAR

5 grudnia, 2020

ESTAR DE MORROS

Słowo morro to po hiszpańsku „pysk”, „ryj” lub „gęba”, a estar de morros oznacza być w złym humorze, dąsać się, być obrażonym.

ESTAR COMO UN TOMATE

Być jak pomidor. W Polsce w zawstydzających sytuacjach nasze policzki robią się czerwone jak burak. W Hiszpanii z tego samego powodu nasze twarze czerwienią się niczym pomidor.

ESTAR HECHO POLVO

Estoy hecho polvo powiemy w sytuacji, kiedy jesteśmy tak zmęczeni, że z wyczerpania padamy na twarz.

ESTAR COMO UN TORO

Być jak byk, czyli być silnym.

ESTAR COMO UNA ROSA

Być jak róża. W Hiszpanii używa się tego określenia, aby opisać coś zdrowego lub świeżego.

ESTAR EN LAS NUBES

Być w chmurach, bujać w obłokach, czyli być roztargnionym, zamyślonym, nie zważać za bardzo na to, co dzieje się wokół nas.

ESTAR COMO UN TREN

Nie zdziw się, gdy w Hiszpanii ktoś powie Ci: Estás como un tren. W dosłownym tłumaczeniu będzie oznaczać to, że jesteś jak pociąg. Tak naprawdę ktoś, mówiąc Ci to, będzie miał na myśli, że jesteś atrakcyjny, że mu się bardzo podobasz.

Aby zrozumieć analogię między pięknem a pociągiem, musimy przenieść się do połowy XIX wieku, kiedy właśnie powstał ten środek transportu. Pojawienie się pierwszych lokomotyw wprawiało każdego w zdumienie. Stąd właśnie wzięło się to powiedzenie.

ESTAR AL CAER

Dosłownie przetłumaczyłabym to: być w spadaniu, być podczas spadania. Metafory tej używa się, aby powiedzieć, że coś za chwilę się wydarzy.

ESTAR A LA ALTURA

Być na wysokości, czyli stanąć na wysokości zadania, spełnić oczekiwania.

ESTAR SIN BLANCA

Być bez bieli. Określenie estar sin blanca pochodzi od monety zwanej Blanca del Agnus Dei, która została wybita w XIV wieku. Chociaż z wyglądu była biaława, moneta ta została wykonana ze srebra i miedzi. Z biegiem czasu waluta uległa dewaluacji, a jej wartość była bardzo niska. Ktoś, kto „został bez bieli” w języku potocznym oznacza, że ma problemy finansowe.

ESTAR EN EL AJO

Być w czosnku. Zwrot ten zwykle oznacza coś negatywnego. Ktoś, kto „przebywa w czosnku” prawdopodobnie jest zaangażowany w jakąś nieciekawą sprawę.

ESTAR COMO UN PALILLO

Być jak patyczek, kijek, czyli być bardzo chudym.

ESTAR EN EL QUINTO PINO

Być na piątej sośnie, czyli być bardzo daleko.

Pochodzenia tego wyrażenia należy doszukiwać się w Madrycie w XIX wieku. W tym czasie miasto to nie było tak duże, jak teraz. Paseo del Prado była wówczas najdłuższą ulicą w mieście. Rosło tam pięć dużych sosen. Z tego powodu, gdy ktoś lub coś jest bardzo daleko, mówi się, że znajduje się na ostatniej sośnie, czyli na piątej sośnie.

ESTAR AL PIE DEL CAÑON

Słowo cañón oznacza w tym zwrocie armatę. Wyrażenie to określa walkę bez odpoczynku niczym żołnierz podczas bitwy, stanie twardo na swoim stanowisku. Kiedy „estamos al pie del cañón” jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby wypełnić nasze zobowiązania i nikt nie jest w stanie złamać naszego przekonania. Zwrot jest ten też równoznaczny z pozostaniem na swoim miejscu bez względu na niebezpieczeństwa, zmęczenie czy niekorzystne warunki, które stwarza nam dana sytuacja.

ESTAR ENTRE LA ESPADA Y LA PARED

Być między mieczem a ścianą, czyli być w bardzo trudnej sytuacji. W polskim slangu powiedzielibyśmy, że jesteśmy między młotem a kowadłem.

ESTAR HASTA EN LA SOPA

Być nawet w zupie, czyli być wszędzie.

Wyrażenia tego używa się, chcąc powiedzieć, że mamy dosyć jakiegoś tematu, który cały czas się powtarza. Do tego stopnia, że gdy wkładamy łyżkę do talerza, problem ten pojawia się nawet w naszej zupie.

ESTAR CURADO DE ESPANTO

Być wyleczonym ze strachu. Kiedy „estamos curados de espanto” oznacza, że jesteśmy już przyzwyczajeni do trudów, jakie niesie ze sobą życie, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć.

ESTAR DE BAJÓN

Mieć doła, być smutnym i przygnębionym.

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?

Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 comments
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekam na Twój komentarz :)x