Emigracja Życie moim okiem

List do samej siebie sprzed emigracji

11 marca, 2023

Bilet w jedną stronę. Kierunek Hiszpania. Tego chciałaś. Twoje hiszpańskie marzenie stanie się rzeczywistością. Lecz zanim będziesz szczęśliwa, najpierw przejdziesz przez wyboistą drogę. Wiele razy potkniesz się i upadniesz. Przekonasz się na własnej skórze (a raczej psychice), że emigracja do Hiszpanii to nie tylko słońce, palmy, szum morza i uśmiechnięci ludzie. Emigracja również bywa niesamowicie trudna. Mimo że będzie towarzyszył ci ktoś bliski, w obliczu emigracji na starcie i tak będziesz czuła się samotna.

Aby w pełni zaadoptować się w nie do końca znanym środowisku, początkowo będziesz musiała zmierzyć się ze swoimi głęboko skrywanymi lękami. Wraz z nowym emigracyjnym życiem zjawi się nie tylko ekscytacja i fascynacja tym wspaniałym krajem, ale również wielkimi, pełnymi niepokoju oczami będą spoglądać na ciebie twoje wewnętrzne demony. Będziesz musiała rozprawić się z nimi w samotności, stanąć z nimi twarzą w twarz. Stoczysz ze sobą niejedną walkę.

W Hiszpanii przyjdzie na świat twoje drugie dziecko. Tym razem będzie to córka. Będziesz mamą dwójki dzieci. Macierzyństwo na emigracji czasem tak cię sponiewiera, że będziesz wyć w poduszkę, żałując w takich chwilach, że zostałaś matką. Ale oprócz najciemniejszej i najbardziej gorzkiej strony macierzyństwa zasmakujesz również jego słodkiego, najpiękniejszego oblicza. Wszystko ma bowiem dwie strony.

Czasem będziesz musiała liczyć tylko na siebie. Ze względu na pracę twojego męża, nie raz będziesz zmuszona zostać zupełnie sama z dwójką małych dzieci. Najgorzej na twoją psychikę będzie oddziaływać myśl, że nie masz tu żadnego wsparcia, ani w razie co, nikogo do pomocy. Będziesz się tego cholernie bała, ale dasz sobie radę. Dzięki temu zrozumiesz, że są w życiu chwile, kiedy jest się zdanym tylko i wyłącznie na siebie. I że to również jest potrzebne.

Emigracja pokaże ci, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Że co by się nie działo, poradzisz sobie ze wszystkim. Życie na obczyźnie okaże się prawdziwą szkołą życia. W Hiszpanii w końcu dorośniesz, a beztroskie życie pozostanie tylko wspomnieniem. Nauczysz się samodzielności.

Na emigracji wydarzy się coś, czego wcześniej się nie spodziewałaś. Spadnie to na ciebie jak grom z jasnego nieba. Życie nie będzie się z tobą pieścić. Powali cię wtedy na glebę, a ty nie będziesz miała siły wstać. Będziesz myślała, że jesteś zbyt słaba. Lecz nie poddasz się i podniesiesz się. Kiedy już miną najgorsze burze twojego emigracyjnego życia, zdasz sobie sprawę, że jesteś silna. Emigracja w końcu przyniesie ci spokój.

Życie w Hiszpanii totalnie cię zmieni. Już nie będziesz tą samą osobą, co przedtem. Hiszpania nauczy cię wiele, poszerzy twoje horyzonty. Będziesz myśleć po hiszpańsku, a tutejsza mentalność szybko wejdzie ci w krew. Wszystko, co hiszpańskie stanie ci się bardzo bliskie. W Hiszpanii nauczysz się cieszyć życiem. Przestaniesz przejmować się pierdołami. Dostrzeżesz to, co istotne. Nie będziesz tęsknić za Polską i za nic w świecie nie będziesz chciała tam wracać.

Po wielu emigracyjnych zawirowaniach ostatecznie staniesz się silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Hiszpania pokaże ci zupełnie inną, lepszą stronę życia. Ten kraj pozostanie w twoim sercu na zawsze. Wyjazd do Hiszpanii będzie dla ciebie jednym z najlepszych życiowych doświadczeń. Tutaj stworzysz swój dom i będziesz szczęśliwa…

A wy co powiedzielibyście samym sobie sprzed emigracji po tygodniach, miesiącach, latach doświadczenia i wiedząc to wszystko, co wiecie teraz?

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?
Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 comments
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekam na Twój komentarz :)x