Hiszpania

Jacy są Hiszpanie?

28 maja, 2023

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jacy są Hiszpanie. Każdy z nich ma bowiem inną osobowość, charakter i pochodzi z różnych rodzin, gdzie od małego czerpał odmienne wartości. Jednak uważam, że można stworzyć pewien opis, aby oddać obraz danej społeczności. Dlatego podejmę się tego wyzwania i spróbuję określić najważniejsze cechy, które można przypisać Hiszpanom.

Hiszpanie to naród zróżnicowany pod względem wyglądu, kultury i sposobu bycia. Wynika to z faktu, że kraj ten ma bogate dziedzictwo historyczne. W przeszłości Hiszpanię zamieszkiwali Maurowie, Rzymianie i Celtowie. Wywarło to wpływ na różnorodność kulturową i etniczną w kraju. Każdy region Hiszpanii wraz z mieszkańcami ma charakterystyczne dla siebie oblicze.

O Hiszpanach ogólnie

Hiszpanie to naród pełen życia, energii i temperamentu. Ich ciekawa, urozmaicona kultura, tradycje i zwyczaje przyciągają co roku miliony turystów z różnych zakątków globu. Zacznijmy od kwestii typowo hiszpańskiej – jedzenia. Hiszpanie uwielbiają dobrze zjeść, a ich kuchnia jest jedną z najbardziej cenionych na świecie. Potrawy takie jak paella, tapas czy jamón serrano to dla nich nie tylko zwykłe posiłki. Można czasem odnieść wrażenie, że traktują je niczym prawdziwe dzieła sztuki. Hiszpanie to ludzie, którym nie szkoda czasu na przyjemności życia. Bar jest dla nich jak drugi dom, gdzie wychodzą często ze znajomymi. Towarzystwo, rozmowa i żarty w połączeniu z jedzeniem nieodłącznie wpisują się w ich styl życia.

Jednym z najważniejszych elementów hiszpańskiej kultury jest język. Obecnie hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Wydaje mi się, że Hiszpanie są z niego dumni. Doceniają również, jeśli obcokrajowcy mówią po hiszpańsku. Zazwyczaj są pod tym względem bardzo wyrozumiali i pomocni.

Kolejnym aspektem jest religia i fiesta. Mimo że Hiszpanie nie są narodem zbyt religijnym i tłumów na niedzielnej mszy nie zobaczysz, to święta takie jak Wielkanoc obchodzi się tu wyjątkowo uroczyście. Wielkanocne procesje przybierają formę prawdziwych spektakli, o czym mówi się na całym świecie. Warto wspomnieć o innych licznych obchodach, które traktowane są przez wielu Hiszpanów bardziej jako fiesta, niż świadczące o wierze i religijności. Raczej chodzi po prostu o kultywowanie tradycji.

Hiszpanie to naród, który potrafi się bawić. Ich kraj słynie z oryginalnego, często wręcz szokującego celebrowania nietuzinkowych wydarzeń. Trudno się dziwić, że przykuwa to uwagę wielu osób z różnych części świata. O najdziwniejszych hiszpańskich fiestach pisałam tutaj.

jacy-są-hiszpanie

Nie sposób pominąć hiszpańskiego temperamentu

Istnieje pewien stereotyp, że Hiszpanie są wiecznie wyluzowani, uśmiechnięci i nigdy się nie stresują. Może na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda hiszpańskie społeczeństwo, lecz jest to obraz trochę skrzywiony i niewiele ma wspólnego z codzienną rzeczywistością. Hiszpanie są niezwykle ekspresyjni, zarówno jeśli chodzi o radość, jak i złość. Są narodem głośnym, a ich ekspresywna mowa ciała jest cechą wyróżniającą. Często potrafią pokazać swoje emocje, co może być dla niektórych osób zaskakujące. Okazuje się jednak, że to tylko ich naturalny sposób wyrażania siebie. Miej się więc na baczności, kiedy na twojej drodze stanie zdenerwowany Hiszpan. Najlepiej uciekaj wtedy, gdzie pieprz rośnie!

Osobiście kocham Hiszpanów za optymizm i podejście do życia. Nawet w najgorszych chwilach umieją dostrzec coś pozytywnego. Cieszenie się życiem oraz docenianie drobiazgów wychodzi im doskonale. Z drugiej strony czasem ich myślenie można odebrać jako powierzchowne. Czy narzekają? Oczywiście. Jednak musisz bardzo dobrze znać Hiszpana, który na zadane pytanie Qué tal?, zacznie opowiadać ci o swoich problemach.

Hiszpanie z północy i południa kraju

Hiszpania to kraj o różnorodnej kulturze i zróżnicowanej geografii. Nietrudno zauważyć także istotnej różnicy pomiędzy ludźmi z północy i południa kraju.

Hiszpanie z północy zawsze mieli silną więź z przyrodą i rybołówstwem, co wpłynęło na ich tradycje. Ludzie z tej części kraju mają zupełnie inny akcent w stosunku do mieszkańców pozostałych regionów. Są to osoby raczej powściągliwe i zdystansowane.

Ludzie z południa Hiszpanii zamieszkują regiony o cieplejszym klimacie. Ich kultura związana jest między innymi z ognistą sztuką flamenco. Język tej społeczności jest bardzo zróżnicowany, a akcent wyraźniejszy w porównaniu z kastylijskim. Hiszpanie z południa kraju to osoby ciepłe, ekstrawertyczne, bardziej temperamentne i otwarte, niż ci z północy.

Mieszkańcy północy i południa Hiszpanii różnią się pod względem kultury, zwyczajów, sposobu mówienia i zachowania. W tym pięknym kraju nie ma lepszego ani gorszego regionu. Każdy ma swój niepowtarzalny urok, co przyciąga do siebie niczym magnes. To właśnie różnorodność regionalna nadaje Hiszpanii unikalnego charakteru i barw.

Podsumowując, Hiszpanie są wspaniałym, energicznym narodem, pełnym niejednolitej kultury i tradycji. To wszystko budzi niemałe zainteresowanie i sprawia, że wiele osób pragnie poczuć hiszpańską kulturę na własnej skórze. Myślę, że warto ją poznać i stać się choć przez chwilę jej częścią.

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?
Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Inne ciekawe wpisy

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 comments
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekam na Twój komentarz :)x