Przełom lutego i marca to czas karnawału. W tym okresie, w wielu hiszpańskich miastach odbywają się charakterystyczne, barwne fiesty. Kiedy myślimy o karnawale, w głowach automatycznie rodzi się obraz ludzi w kolorowych przebraniach, impreza, zabawa, taniec i muzyka. No bo przecież głównym celem karnawału jest pozostawienie gdzieś w dali naszych zmartwień i skupienie myśli tylko i wyłącznie na radości i cieszeniu się chwilą. Trzeba przyznać, że Hiszpanie świętują karnawał w sposób bardzo oryginalny i niepowtarzalny.
Według niektórych źródeł karnawał to święto, które ma swoje korzenie w pogaństwie. Inna teoria mówi, że jest to tradycja chrześcijańska silnie związana z czasem tuż przed Wielkim Postem, okresem wstrzemięźliwości, kiedy chrześcijanie muszą pielęgnować swoją duchowość.
Co oznacza słowo „karnawał”?
Etymologia słowa „karnawał” pochodzi od łacińskiego carnem levare, co po hiszpańsku oznacza „quitar la carne” („pozbawiać mięsa”). Koncepcję tą można interpretować jako powstrzymanie się od spożywania tego produktu podczas Wielkiego Postu, który rozpoczyna się w Środę Popielcową.
Pogrzeb Sardynki – pożegnanie karnawału
Pisząc o karnawale w Hiszpanii, nie można pominąć słynnego Entierro de la Sardina, czyli Pogrzebu Sardynki. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, które stanowi zakończenie karnawałowych uroczystości. Ten nietuzinkowy pogrzeb to parodia procesji pogrzebowej, której najważniejszym momentem jest spalenie gigantycznej kukły przedstawiającej sardynkę.
Akt ten ma znaczenie symbolicznego pożegnania się z przyjemnościami życia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Po tym niecodziennym pogrzebie ma miejsce pokaz sztucznych ogni.
Ten ciekawy i jakże oryginalny zwyczaj uwiecznił na obrazie nawet sam Francisco Goya, znany hiszpański malarz. Szczególnie w Madrycie jego dzieło zyskało wielką popularność.
Niektóre z najważniejszych karnawałów w Hiszpanii to:
KARNAWAŁ W SANTA CRUZ DE TENERIFE
Karnawał w Santa Cruz de Tenerife to nie tylko najsłynniejszy karnawał w Hiszpanii. Zaraz po karnawale w Rio de Janeiro, jest uważany za jeden z najpopularniejszych na świecie. Co roku, ulice miasta przemierzają ekstrawaganckie parady. Nasze oczy z pewnością nie będą nadążać za ostentacyjnymi nakryciami głów, oryginalnymi kostiumami, kolorowymi piórami oraz genialnymi strojami i spektakularnymi sukniami tancerzy.
Jednym z głównych wydarzeń uroczystości jest Gala de eleccion de la Reina de Carnaval, czyli wybór Królowej Karnawału. Kandydatki kwalifikuje się pod kątem efektowności i oryginalności stroju, trudu jego wykonania oraz jakości detali. Stroje kandydatek są bardzo imponujące i zjawiskowe. Mogą ważyć do 400 kilogramów i mieć ponad 3 metry wysokości! Królową Karnawału w 2023 roku została Adriana Peña Fumero.
KARNAWAŁ W CÁDIZ (ANDALUZJA)
To, co wyróżnia karnawał w Cádiz od innych hiszpańskich uroczystości to przede wszystkim śpiew i śmiech. Jest to jedyny karnawał, który ma najbardziej humorystyczną, żartobliwą i satyryczną specyfikę. Towarzyszy temu muzyka, którą można usłyszeć w każdym zakątku miasta. Elementy charakterystyczne tego karnawału to piosenki pełne ironii i krytyki, żarty oraz kpiny z polityki, oraz codziennych wydarzeń.
Oprócz tego, podczas fiesty w Cádiz nie brakuje barwnych kostiumów, wydarzeń kulturalnych, koncertów, licznych parad oraz występów ulicznych w wykonaniu chirigotas.
Chirigotas to grupy muzyków, którzy śpiewają komiczne piosenki o aktualnych wydarzeniach. To wszystko sprawia, że karnawał w Cádiz jest niezwykle wyjątkowy.
KARNAWAŁ W LAZA (OURENSE, GALICJA)
Karnawał w małej, galicyjskiej miejscowości Laza jest uważany za jeden z najstarszych w Hiszpanii, ale również na całym świecie. Rozpoczyna się na kilka dni przed Środą Popielcową. Jego główni bohaterowie to Peliqueiros, ubrani w dziwaczne stroje z krowimi dzwonkami przy pasie. Można zobaczyć ich na ulicach już od świtu w ostatnią niedzielę karnawału. Niemożliwe jest jednak zobaczenie ich prawdziwych twarzy. Ze względu na to, że tożsamość tych postaci jest tajna, ich twarze kryją się za maskami z szerokimi uśmiechami. Na ich głowach widnieją charakterystyczne motywy zwierzęce.
Musimy mieć się na baczności, bo chociaż te tajemnicze postacie wydają się być uśmiechnięte, z ich uśmiechów raczej bije szyderczość i tak naprawdę nie wiemy, co skrywają pod maskami. Mało tego! Z pewnością pogrożą nam batem, jeśli wejdziemy im w drogę. My natomiast nie możemy ich dotykać ani atakować. Takie są zasady.
Co jeszcze czeka nas podczas tej niezwykłej uroczystości?
Najważniejsze, a zarazem najdziwniejsze wydarzenia karnawału w Laza to Farrapada, czyli walka na błoto i La bajada de la Morena – przejście postaci z głową byka. Ale to nie koniec atrakcji.
Kiedy po ulicach przechodzi główna postać przedstawiająca głowę byka z rogami, w stronę uczestników rzuca się mąkę oraz ziemię z mrówkami. Nie są to zwykłe mrówki, tylko rozwścieczone od octu, którym polewa się wcześniej ziemię.
Tak oto kończy się ta zadziwiająca impreza. Chcielibyście wziąć w niej udział i poczuć wściekłe mrówki na własnej skórze?
Oglądając poniższy filmik, przychodzi mi tylko do głowy, że to jakieś istne szaleństwo!
KARNAWAŁ W ÁGUILAS (MURCJA)
Karnawał w Águilas jest najbardziej charakterystycznym karnawałem w Murcji i jednym z najbardziej znanych w Hiszpanii. Imprezę przepełniają przeróżne kolory, a miasto przemierza mnóstwo parad. Nie brakuje również konkursów na najlepsze kostiumy.
Blask i magię na ulice miasta wnosi Mussa, nazywana przez Murcjan Królową Karnawału. Inną tradycyjną postacią tej fiesty jest Doña Cuaresma, która reprezentuje powagę, wstrzemięźliwość i skromność, czyli całkowite przeciwieństwo Mussy.
Karnawał w Águilas słynie z nocnych parad, a także z Suelta de la Musona, mitologicznej postaci przechadzającej się po ulicach.
Jednym z najzabawniejszych momentów jest bitwa, w której ludzie obrzucają się skorupkami od jajek wypełnionymi konfetti (los cascarones).
Charakterystycznym elementem karnawału jest picie napoju alkoholowego cuerva, który określany jest mianem „magicznego eliksiru” pobudzającego karnawałowego ducha.
KARNAWAŁ W SITGES (KATALONIA)
Fiesta w Sitges to karnawał z ponad stuletnią historią. To niewątpliwie jeden z najważniejszych karnawałów w Hiszpanii. Impreza co roku przyciąga mnóstwo ludzi, z których wiele należy do społeczności LGBT. Tutejszy karnawał jest wyjątkowo ekstrawagancki.
Podczas karnawału w Sitges na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ nie brakuje imprez dla całej publiczności. Organizowane są atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, nawet dla najmłodszych.
Do najciekawszych wydarzeń karnawału należą liczne parady, w tym parada drag queens, wybór króla i królowej karnawału oraz wyścig łóżek. Jestem pewna, że zastanawiacie się teraz, na czym polega ten wyścig, bo brzmi to dość dziwnie. Zobaczcie sami na filmiku poniżej.
KARNAWAŁ W HARO (LA RIOJA, KRAJ BASKÓW)
Karnawał w Haro jest jednym z najnowszych w Hiszpanii. Po raz pierwszy odbył się w 2010 roku. Szybko jednak znalazł się na liście najlepszych karnawałów. Jego atrakcyjność jest bowiem mocno związana z winem.
Głównym wydarzeniem imprezy jest imponujący Bal Maskowy (Baile de Máscaras) inspirowany Bachusem, bogiem wina. Odbywa się w Hotelu Los Agustinos, gdzie można skosztować wykwintnych win z regionu.
KARNAWAŁ W BADAJOZ (ESTREMADURA)
Karnawał w Badajoz to jeden z najważniejszych w Hiszpanii. Miasto przepełniają kolory, oryginalne kostiumy i zabawa. Wszyscy wychodzą na ulice, a tysiące ludzi przyjeżdża do Badajoz, aby cieszyć się paradami.
Podczas karnawału w Badajoz przez ulice miasta przechodzą liczne i spektakularne parady. Najważniejszą z nich jest Wielka Parada Comparsas (Gran Desfile de Comparsas), która uważana jest za najlepszą w Europie.
Kolejnym ważnym wydarzeniem tego karnawału jest Pogrzeb Sardynki odbywający się w dzielnicy San Roque, a także degustacja wina, chleba i sardynek.
KARNAWAŁ W LAS PALMAS DE GRAN CANARIA
Karnawał na Gran Canarii jest jednym z najstarszych festiwali. To prawdziwa eksplozja radości, muzyki i kolorów. Ta wielka impreza znajduje się na liście najważniejszych i najbardziej masowych karnawałów w Hiszpanii.
Ważnym wydarzeniem tego karnawału jest Gala Drag Queen, która ma najbardziej teatralny i ekstrawagancki charakter.
KARNAWAŁ W TARANCÓN (CUENCA, CASTILLA-LA MANCHA)
Karnawał w Tarancón to impreza hipisowska inspirowana latami sześćdziesiątymi. Dekoracje, które pojawiają się na ulicach miasta, nawiązują do tej epoki. Również organizowane są parady związane z tamtym okresem.
Karnawał ten na przestrzeni lat przechodził różne etapy, ale zawsze głównym celem była dobra zabawa i cieszenie się nią oraz staranne jej przygotowanie. Impreza oferuje wiele atrakcji, aby żaden z jej uczestników się nie nudził.
KARNAWAŁ W RUZAFA (WALENCJA)
Karnawał w walencyjskiej dzielnicy Ruzafa należy do jednych z najlepszych w Hiszpanii. Główne wydarzenia podczas imprezy to koncerty, parady oraz targi rzemieślnicze. Wielu uważa karnawał ten jako „rozgrzewkę” przed słynną fiestą Las Fallas.
Jak widać, wszystkie karnawały w Hiszpanii czymś się między sobą różnią. Każdy z nich jest wyjątkowy, z charakterystycznymi cechami i zwyczajami. Jest jednak coś, co je łączy. To dobry humor, zabawa i dystans do siebie.
Który z opisanych przeze mnie karnawałów najbardziej przykuł waszą uwagę?