Hiszpania kusi wiele osób z przeróżnych powodów. Jest marzeniem szczególnie tych, którzy pragną żyć w ciepłym klimacie. To kraj pełen kontrastów, piękna i słońca oraz kulturowego bogactwa, ale jednocześnie ma swoje specyficzne cechy, które niekoniecznie pasują do każdego człowieka. Istnieją pewne aspekty, które mogą sprawić, że Hiszpania jako kraj do życia nie będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich. Jeśli rozważasz przeprowadzkę lub dłuższy pobyt w Hiszpanii, zanim spakujesz walizki, warto zastanowić się, czy kraj ten rzeczywiście jest miejscem, które odpowiada twoim potrzebom i oczekiwaniom. Wymienione przeze mnie czynniki mogą wpłynąć na twoją adaptację do nowego otoczenia. Oto kilka powodów, dla których Hiszpania może nie być dla ciebie:
Nie przepadasz za gorącym klimatem
Klimat w Hiszpanii różni się w zależności od regionu, natomiast w okresie letnim w przeważającej części kraju, jest bardzo gorąco. Lato jest długie i pod względem upalnych dni bywa strasznie monotonne. Choć dla niektórych jest to idealny warunek, nie dla każdego wysokie temperatury są komfortowe. Jeśli nie znosisz upałów i silnego słońca, Hiszpania może okazać się dla ciebie trudnym miejscem do funkcjonowania. Temperatury w lecie przekraczają zazwyczaj 30 stopni. Czasem dochodzą nawet do 40 stopni. Na co dzień może być to naprawdę uciążliwe. Myślę, że dla osób, które preferują chłodniejszy klimat, ten panujący w Hiszpanii, będzie zbyt ciężki do zniesienia. Ekstremalne temperatury zwykle omijają północ Hiszpanii, więc można zastanowić się nad taką opcją.
Nie akceptujesz opóźnień
Hiszpania to kraj, który żyje własnym rytmem, szczególnie jeśli chodzi o podejście do czasu. Nie zawsze wszystko zgadza się z precyzyjnymi harmonogramami. Hiszpanom nigdzie się nie spieszy. Opóźnienia w życiu codziennym są tutaj dość powszechne, często tolerowane i akceptowane, co dla niektórych jest niezwykle irytujące. Hiszpańska elastyczność czasowa może frustrować tych, którzy cenią sobie punktualność i dokładność.
Nie chcesz jeść późnych kolacji
W Hiszpanii kolację je się stosunkowo późno, nie wcześniej niż o 21.00. Jeśli jesteś przyzwyczajony/a do spożywania posiłków o wcześniejszych godzinach, dostosowanie się do jedzenia późnych hiszpańskich kolacji może stanowić wyzwanie.
Nie lubisz głośnej atmosfery
Mieszkańców Hiszpanii cechuje zamiłowanie do rozmów, żartów i śmiechu. Restauracje, bary i ulice przepełniają donośne dźwięki i hałas. To zupełne przeciwieństwo zwyczajów panujących w Polsce, gdzie w takich miejscach w porównaniu z tym, co dzieje się w Hiszpanii, najczęściej panuje cisza jak makiem zasiał. Dla osób, które preferują spokojne, ciche otoczenie, prawdopodobnie hiszpańska atmosfera będzie zbyt przytłaczająca.
Hiszpanie na ogół wyrażają swoje emocje i uczucia w sposób otwarty i ekspresyjny. Zarówno podczas imprez czy zwykłych posiedzeń w barze, jak i w codziennych sytuacjach, głośne rozmowy, śmiechy i gestykulacja są tutaj jak najbardziej normalne. Jeśli wolisz bardziej spokojną i powściągliwą kulturę, hiszpańska ekspresywność może cię bardzo zaskoczyć.
Nie masz cierpliwości do biurokracji
Podobnie jak w wielu innych krajach, w Hiszpanii spotkasz się z pewnymi wyzwaniami biurokratycznymi. Hiszpania ma swoje specyficzne procedury biurokratyczne, które mogą wydawać się frustrujące dla przyjezdnych. Załatwienie niektórych formalności czy uzyskanie dokumentów może zająć więcej czasu, niż sobie wyobrażałeś/aś. Cierpliwość do papierologii w tym kraju (i nie tylko) jest jak najbardziej wskazana.
Nie cierpisz sjesty
I nie chodzi mi tutaj o typową drzemkę po obiedzie, a hiszpańską kulturę pracy, która znacząco różni się od tej polskiej. Należy wspomnieć tutaj przede wszystkim o sjeście, czyli tradycyjnej przerwie w ciągu dnia. Sjesta jest bardzo ważnym elementem hiszpańskiej kultury. Wiele firm i sklepów zamyka się na kilka godzin, zwłaszcza w lecie, aby umożliwić pracownikom odpoczynek. Jeśli nie jesteś zwolennikiem takiego podejścia do pracy i przywykłeś/aś do innych standardów, może ci być ciężko przestawić się na ten rytm.
Nie jesteś gotowy/a na językowe wyzwania
Oficjalnym językiem w Hiszpanii jest hiszpański, a możliwość dogadania się po angielsku często ogranicza się do głównych obszarów turystycznych. Znajomość języka hiszpańskiego jest kluczowa do pełnego zintegrowania się z lokalną społecznością. Bez hiszpańskiego komunikacja i codzienne życie w tym kraju mogą stać się dla ciebie trudniejsze, niż się spodziewasz.
Nie interesuje cię różnorodność regionalna
Hiszpania to kraj o bogatej różnorodności regionalnej. Każdy region ma swoje własne tradycje, język (w niektórych regionach) i kulturowe odrębności. Jeśli nie jesteś gotowy/a na odkrywanie tej różnorodności i chcesz trzymać się tylko jednego rodzaju doświadczenia, może cię to ograniczyć w pełnym cieszeniu się hiszpańskim stylem życia.
Nie jesteś otwarty/a na spontaniczność
Hiszpańska mentalność słynie z luźnego podejścia do czasu i życia. To kultura, w której plany mogą się zmieniać w ostatniej chwili, a spotkania się opóźniać. Osobom, które lubią mieć ściśle określony plan, może być trudno zaakceptować hiszpańską koncepcję czasu i organizacji. Spontaniczność i elastyczność są tu cenione, więc warto być otwartym na zmiany.
Podsumowanie
Hiszpania to niewątpliwie ciekawy i piękny kraj, który oferuje mnóstwo atrakcji i doznań. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzce, nie zaszkodzi szczegółowo zastanowić się nad swoimi preferencjami, charakterem i zdolnością dostosowania się do nowego środowiska. Biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie aspekty, Hiszpania może nie być dla ciebie dobrym miejscem, ale nie musi tak być, dlatego dzisiejszy wpis potraktuj z przymrużeniem oka.
Może okazać się, że pomimo początkowych trudności w zaadaptowaniu się, po jakimś czasie przystosujesz się do hiszpańskiej rzeczywistości oraz zwyczajów i poczujesz się tutaj jak w domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli przekonasz się o tym na własnej skórze. Niemniej jednak, na wszelki wypadek, zapoznaj się z opisanymi w tekście punktami.
Niektórzy twierdzą, że Hiszpania nie jest dobrym krajem do życia dla osób introwertycznych. To zależy. Przecież nawet w Hiszpanii nie każdy jest typowo ekstrawertyczny. Ja jestem żywym przykładem, że jako introwertyk można się tutaj jak najbardziej odnaleźć. I o tym planuję kolejny wpis, więc jeśli jesteś ciekawy/a, zaglądaj na mojego bloga. 🙂