Hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków. Komunikuje się nim ponad 460 milionów ludzi na całym globie. To drugi zaraz po chińskim najczęściej używany język na świecie. Nauka hiszpańskiego może być nie tylko ciekawym hobby, ale także korzystnym wyborem dla naszej sytuacji zawodowej. Znajomość języka bez wątpienia ułatwi również podróże i doda im barw. Dla osób planujących przeprowadzkę do Hiszpanii hiszpański powinien być jednym z podstawowych celów, bowiem nie ma chyba nic gorszego, jak nie znać języka, który na co dzień otacza nas ze wszystkich stron. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować czas i wysiłek w naukę hiszpańskiego, oto dziesięć powodów, które mogą cię do tego przekonać:
1. Zrób to dla siebie!
Ucząc się hiszpańskiego, nie trzeba mieć konkretnego planu. Można to robić po prostu dla siebie, z pasji, dla przyjemności. Poza tym zgłębianie nowego języka może być doskonałym treningiem dla naszego mózgu. Badania dowodzą, że nauka języka poprawia naszą pamięć, koncentrację i zdolności analitycznego myślenia. Zdaję sobie sprawę, że przyswajanie języków obcych nie każdemu przychodzi lekko, ale w moim przypadku język hiszpański okazał się łatwy, praktycznie wchodził mi do głowy sam. Od początku uczyłam się go z wielkim sentymentem.
Tak, mogę powiedzieć, że język hiszpański, jak i cała Hiszpania to moja pasja. A wszystko zaczęło się właśnie od pierwszego kontaktu z hiszpańskim. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ucząc się tego języka, również w tobie zrodzi się zamiłowanie do wszystkiego, co hiszpańskie i będziesz chciał/a coraz więcej i więcej. Wtedy nauka stanie się jeszcze bardziej wciągająca i interesująca. Życie jest nieprzewidywalne. Kto wie, może przyjdzie taki moment, kiedy to, co robiliśmy tylko dla siebie, nabierze głębszego sensu? U mnie tak było 🙂. Tutaj piszę o tym, jak nauczyłam się hiszpańskiego.
2. Perspektywa łatwiejszych i ciekawszych podróży
Hiszpania co roku przyciąga do siebie miliony turystów z całego świata. Znajomość hiszpańskiego umożliwia porozumiewanie się z rdzennymi mieszkańcami, co pozwala odkrywać ich kulturę oraz zwyczaje i doświadczać tego w bardziej autentyczny sposób. Język jest nieodłącznym elementem kultury. Nie da się poznać prawdziwej hiszpańskiej kultury, tradycji i mentalności bez rozumienia języka tubylców.
3. Komunikacja globalna
Kolejnym argumentem za nauką hiszpańskiego jest ogromna liczba osób, które się nim posługują, o czym wspomniałam we wstępie. Hiszpański jest językiem urzędowym w 21 krajach. Znając ten język, można komunikować się nie tylko z Hiszpanami, ale również z ludźmi z innych państw hiszpańskojęzycznych, takich jak Meksyk, Argentyna, Kolumbia, Peru czy Kuba. Dzięki znajomości hiszpańskiego łatwiej będzie ci porozumieć się w tych krajach oraz nawiązywać kontakty zarówno biznesowe, jak i prywatne.
4. Poznawanie innej kultury
Hiszpańska kultura jest niezmiernie bogata i różnorodna. Niesamowita historia, nietuzinkowe, zaskakujące zwyczaje, architektura, energia tańca flamenco… można by wymieniać w nieskończoność. Nauka hiszpańskiego otworzy przed tobą drzwi do czarującego świata kultury i tradycji, który cię zafascynuje. Znając hiszpański, być może któregoś dnia będziesz w stanie czytać hiszpańskojęzyczne książki, oglądać filmy bez napisów i rozumieć teksty piosenek, co wzbogaci twoje doświadczenia kulturalne.
5. Możliwości zawodowe
Umiejętność posługiwania się hiszpańskim może zwiększyć twoje możliwości zawodowe. Obecnie wiele firm dąży do rozszerzenia swojego wpływu na rynki hiszpańskojęzyczne, co skutkuje wzrostem zapotrzebowania na pracowników, którzy mówią tym językiem. Dodatkowo w branżach takich jak turystyka, tłumaczenia, edukacja czy handel zagraniczny znajomość hiszpańskiego jest dużym atutem.
6. Hiszpański pięknie brzmi
Na pewno znajdą się osoby, którym hiszpański nie przypadnie do gustu. Myślę, że są to chyba wyjątki. Dla większości ludzi, których znam, hiszpański ma w sobie coś magicznego. Jest to niezwykle melodyjny, pełen życia język. Ja jestem w nim totalnie zakochana. Kiedyś pisałam o hiszpańskim przepisie na długowieczność. Zgłębiając temat, miłym zaskoczeniem było dla mnie, że jednym z wymienionych czynników, który wpływa na to, że Hiszpanie są jednym z narodów żyjących najdłużej w Europie, jest pozytywny aspekt języka hiszpańskiego. Uważany jest on za mowę wesołą, bogatą w radosne zwroty i powiedzenia, co podobno korzystnie wpływa na samopoczucie. Hiszpański jest również kojarzony z językiem miłości. Romantyczne wiersze często brzmią w hiszpańskim piękniej niż w innych językach. Dlatego ucząc się hiszpańskiego możemy dodać uroku naszej codzienności.
7. Ogrom dostępnych materiałów
Hiszpański cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Dlatego istnieje ogromna ilość dostępnych materiałów edukacyjnych, takich jak książki, filmy, konta na Youtubie, Instagramie, podcasty czy strony internetowe, które pomogą ci w nauce. Nie musisz ograniczać się tylko do podręczników – możesz eksplorować różne formy nauki języka i wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają
8. Planując życie w Hiszpanii, hiszpański jest absolutnie niezbędny
Jeśli twoim marzeniem jest zamieszkanie w tym ciekawym, pełnym pasji i temperamentu kraju, opanowanie języka hiszpańskiego powinno być twoim priorytetem. Oczywiście, w większych miastach, niektóre firmy oferują możliwość pracy tylko z językiem angielskim, ale przecież nie samą pracą człowiek żyje, zwłaszcza w Hiszpanii. Nie wyobrażam sobie żyć w tym kraju i nie znać języka. Moim zdaniem, to podstawa. Umiejętność ta ułatwi ci nie tylko sprawy zawodowe, ale również codzienne kontakty międzyludzkie. Chyba że chcesz, aby postrzegano cię jako typowego „guiri” (obcokrajowca). Znając hiszpański, łatwiej będzie ci zrozumieć otaczającą cię rzeczywistość, kulturę, zwyczaje i lokalną społeczność. Wyrażanie się w języku tutejszych ludzi buduje więź i wzmacnia relacje interpersonalne. Bez hiszpańskiego w Hiszpanii ani rusz! O tym, dlaczego trzeba znać hiszpański, mieszkając w Hiszpanii, przeczytasz tutaj.
9. Satysfakcja
Zdobywając umiejętność posługiwania się hiszpańskim, poczujesz satysfakcję. Nauka języka jest wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi również satysfakcjonujące przeżycie, które pozwala nam rozwinąć się jako osoby. Wyobraź sobie sytuację: Rozmawiasz po hiszpańsku z rodzimym użytkownikiem języka, rozumiesz jego, a on ciebie. Nie ma chyba pod tym względem lepszego uczucia! Nie wspominam już tutaj o rozumieniu żartów, początkowo dziwnie brzmiących przekleństw, mowy kolokwialnej czy po prostu zdolności pokłócenia się z kimś i niedania sobie w kaszę nadmuchać. Nauka języka to długi, niekończący się proces i pewne rzeczy nie przychodzą od razu. Jak to się mówi, Nie od razu Kraków zbudowano. Po hiszpańsku powiedzieliby: No se ganó Zamora en una hora (W godzinę Zamory nie zdobędziesz). Opanowanie języka wymaga dużo wysiłku i cierpliwości, ale na końcu czeka niezastąpiona satysfakcja, której nikt nam nie odbierze.
10. „Znać obcy język to jak posiadać drugą duszę”
Myślę, że nie trzeba w tym miejscu więcej dodawać, ponieważ ten piękny i jakże prawdziwy cytat Karola Wielkiego mówi sam za siebie. Czyż nie kusi cię posiadanie drugiej, hiszpańskiej duszy? Jeśli tak, czas porzucić wszystkie wymówki i rozpocząć już dzisiaj przygodę z nauką hiszpańskiego, która z pewnością okaże się szalenie ekscytująca. Dzięki temu odkryjesz nowy świat i poszerzysz horyzonty. O innych cytatach motywujących do nauki języków obcych pisałam tutaj. Może któryś z nich cię zainspiruje? 🙂
Teraz czas na ciebie. Napisz w komentarzu, dlaczego uczysz się hiszpańskiego lub w jakim celu chciałbyś/chciałabyś się go nauczyć?