Hiszpania

“Hiszpański Nobel”, czyli nagroda Księżnej Asturii

10 listopada, 2020

W Hiszpanii od 1981 roku przyznawana jest pewna ważna nagroda: Premio Princesa de Asturias (nagroda Księżnej Asturii), która wcześniej występowała pod nazwą nagrody Príncipe de Asturias (Księcia Asturii). W 2014 roku dokonano zmiany w jej nazwie. Nietrudno domyślić się dlaczego. Należało dostosować ją do księżniczki Leonor, która jako następczyni tronu posiada tytuł księżnej Asturii.

Nagroda przyznawana jest przez Fundación Princesa de Asturias (Fundację Księżnej Asturii) za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych i humanistycznych oraz spraw publicznych.

Oto kategorie, za które można otrzymać nagrodę:

  • sport,
  • sztuka,
  • literatura,
  • współpraca międzynarodowa,
  • technika i badania naukowe,
  • zgoda między narodami,
  • nauki społeczne,
  • komunikacja i działania na rzecz ludzkości.

W świecie hiszpańskojęzycznym nagroda księżnej Asturii cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla i dlatego nazywana jest „hiszpańskim Noblem”. W 2005 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statuetki wchodzące w skład nagrody Księżnej Asturii
Fot. © FPA

W skład nagrody wchodzi dyplom, rzeźba wykonana przez hiszpańskiego artystę Joana Miró, odznaki z tarczą Fundacji Księżnej Asturii oraz kwota w wysokości 50 tys. euro. Laureaci muszą jednak liczyć się z tym, że jeśli nie pojawią się na uroczystości, otrzymają jedynie dyplom. O statuetce i nagrodzie pieniężnej będą mogli zapomnieć, ponieważ niebrane są pod uwagę nawet uzasadnione powody nieobecności. Takiej sytuacji doświadczyli Marc Gasol, Pau oraz Bob Dylan. Mimo licznych próśb, władze Fundacji pozostają w tej kwestii nieugięte i nie wyrażają zgody na przekazanie nagród w innej formie.

Ceremonia wręczania nagród, którą prowadzi król Filip VI odbywa się co roku w Teatrze Campoamor w Oviedo – stolicy Asturii. W 2020 roku, ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez publiczności i miała miejsce w hotelu Reconquista w Oviedo.

Ceremonia wręczania nagród w 2020 roku
Fot. © FPA Yeray Menéndez

Podczas ceremonii można było wysłuchać już po raz drugi przemówienia 15-letniej księżniczki Leonor. Jej wypowiedź zawierała m.in. następujące słowa:

Nasze nagrody dają nam nadzieję, ponieważ są wyrazem uznania dla tych, którzy z oddaniem pracują niestrudzenie, aby wspólnie osiągnąć postęp i dobrobyt całego społeczeństwa.

W tym roku laureaci tej prestiżowej nagrody to m.in. Emmanuel Candés (francuski matematyk) oraz Carlos Sainz (hiszpański kierowca rajdowy).

Fot. © FPA Yeray Menéndez

Nie można zapomnieć również o przedstawicielach hiszpańskiej służby zdrowia, którzy zostali uhonorowani za walkę z COVID-19.

Fot. © FPA Iván Martinez

W 2019 roku w kategorii Zgody między narodami nagrodę Księżnej Asturii otrzymał Gdańsk. Nasze polskie miasto zostało uhonorowane, ponieważ (jak czytamy w uzasadnieniu), „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.

Aleksandra Dulkiewicz – prezydent miasta Gdańsk
Fot. © FPA Yeray Menéndez

Podczas ceremonii król Hiszpanii Filip VI powiedział:

Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur.

Prezydent miasta Gdańsk odbiera nagrodę Księżnej Asturii podczas ceremonii w 2019 roku
Fot. © FPA Yeray Menéndez

Polscy laureaci nagrody Księżnej Asturii to: Krzysztof Wielicki (2018), Adam Zagajewski (2017), Ryszard Kapuściński (2003) oraz Krzysztof Penderecki (2001).

Źródła:

Jako obrazek wyróżniający artykułu użyłam zdjęcia, którego autorem jest:
© FPA Yeray Menéndez.

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz go dalej. A może masz ochotę zostawić po sobie ślad w formie komentarza?

Zachęcam Cię również do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Zobacz również

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 comments
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekam na Twój komentarz :)x